Kuşların Göç Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir arada yaşayan kuş grubu varmış. Her sene kış geldiğinde yuvalarını bırakıp sıcak yerlere uçarlarmış. Kışın zorluğunu atlatmak için güneşli gökyüzünün altında uçmayı seviyorlarmış.

Kuşların başkanı olan Kıvırcık; “Arkadaşlar kış geldi, hadi sıcak yerlere uçalım. Orada çok rahat edeceğiz. Ne dersiniz?” diye sormuş. Bütün kuşlar Kıvırcık’ın teklifini kabul etmişler ve uçmaya hazırmış. Kuşlar büyük bir heyecanla kışa hazırlıklarını tamamlamışlar ve yola koyulmuşlar. Günlerce durmadan uçmak yerine mola vere vere uçmayı seviyorlarmış. Gittikleri yerleri geziyorlar oradaki hayvanlarla tanışıyorlarmış. Yola çıktıkları ilk günlerde her şey yolunda gitmiş. Bir hafta, iki hafta, üç hafta derken artık yorulmaya başlamışlar. Kuşların bir kısmı uçmaktan bıkmış ve kendilerine bir ev yapmak istemişler. Kuşların başkanı olan Kıvırcık; “Arkadaşlar biz kuşuz biz uçan ve sürekli kıştan kaçan hayvanlarız. Bizim sabit bir evimiz olamaz” demiş. Kuşlar bu cevabı kabul etmemiş ve ertesi gün kendilerine küçük bir ev inşa etmişler. Kıvırcık arkadaşlarının bir gün doğruyu bulacaklarını bildiği için sesini çıkarmadan olanları izlemiş. Günler gelmiş geçmiş kuşlar evlerinde yaşamaya başlamış. Fakat kış gelmeye başlamış. Bu durum kuş için zor bir durummuş. Çünkü kuşlar kışın soğuğuna dayanamazlarmış.

Kıvırcık arkadaşlarına “Arkadaşlar benim sıcak yerlere gitmem gerek. Kış geldi ve ben güneşli gökyüzünün altında uçmak istiyorum. İsteyen benimle gelebilir” demiş. Kuşlar da bunun farkındaymış ev ortamı güzel olsa da onlar sıcak yerlere gitmek, özgürce yaşamak zorundalarmış. Evlerini orada bırakıp yola çıkmışlar ve birlikte uçtukları her yere yuva diyebilmeyi öğrenmişler. Özgürlüklerini hiçbir zaman kısıtlamamaya karar vermişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın