Melek ve İzlenimlerinin Hikayesi

Melek her sabah olduğu gibi o sabah da okula gitmek için yataktan kalktı. Tam hazırlanacaktı ki annesi odaya girdi ve bugün öğretmenin rahatsızlandığını okula gidemeyeceğini söyledi. Melek çok üzüldü. Annesi meleğim çok üzüldüğünü anlayınca kendisini mutlu etmek için ona bir teklifte bulundu, eğer Melek arzu ederse annesi ile birlikte annesinin iş yerine gidebilirdi. Melek bu duruma çok sevindi daha önce hiç annesinin çalıştığı yeri görmemişti. Annesi ile birlikte kahvaltısını yaptıktan sonra öğretmenine arayıp geçmiş olsun dedi. Sonra da annesi ile birlikte hazırlanıp arabaya bindiler.

Annesinin çalıştığı yer çok uzakta değildi, üstelik Melek araba ile yolculuk yapmayı çok seviyordu. Yolda giderken birçok şey dikkatini çekti. Kırmızı ışık yanarken karşıdan karşıya geçmek isteyen bir çocuk, sonra yaşlı bir kadının ağır poşetleri taşırken ona yardım etmeyen gençler, içtiği meyve suyunun kutusunu yere atan bir adam, bisikletini hızla süren ve sonra da küçük bir köpeğe çarpan çocuk. Oysa insanların kurallara uyması gerektiğini, birbirlerine yardım etmenin, çevremizi temiz tutmanın ne kadar önemli olduğunu anne ve babasından, öğretmenininden defalarca dinlemişti. Hatta bazen aynı şeyleri tekrar tekrar söyledikleri için sıkıldığı bile olmuştu. Ama bu gün anladı ki bu konu ne kadar çok konuşulursa o kadar çok kişiye ders olur, o kadar insan eğitilir. Öğretmenine bu konu ile ilgili gözlemlerini anlatmaya karar verdi, bu konuyu derste işlemenin ne kadar faydalı olacağını düşündü. Melek bunları düşünürken annesi arabayı park etmişti bile. Sevinçle arabadan indi ve annesinin çalıştığı binaya girdi. Annesi Melek’e asansör düğmesine basabileceğini söyledi. Melek asansörün iki düğmesi olduğunu görünce hangisine basması gerektiğini sordu. Annesi de yukarı çıkmak için yukarıyı gösteren oka, aşağıya inecekse aşağıyı gösteren oka basması gerektiğini söyledi. Melek yukarı çıkacakları için yukarıyı gösteren ok işaretli düğmeye bastı. Sonra asansörün kapısı açıldı ve içeri girdiler. Asansörün içinde bir sürü düğme vardı. Melek üçüncü kata çıkacaklarını bildiği için üçe bastı ve asansör hareket etmeye başladı. Melek tam annesine diğer düğmelerin anlamlarını soracaktı ki asansör durdu ve kapısı açıldı. Melek kafasında soru işaretleri ile asansörden çıktı. Ancak annesinden söz aldı, bir gün asansörün  doğru kullanımı ve içindeki düğmelerin anlamlarını anlatacaktı.

Ofise geldiklerinde onları bir abla karşıladı. Annesine her konuda yardımcı olan abla o gün onunla çok ilgilendi. Boş vakitlerini Melek ile geçirdi. Meleğin annesinin işi hakkında öğrenmek istediği her soruları yanıtladı. Melek annesinin yaptığı işin zorluğunu ve neden bazen annesinin çok yorgun olduğunu şimdi daha iyi anladı. Kendi kendine söz verdi annesine daha çok yardım edecekti. Öğle yemeğini birlikte yediler. Melek ve annesi için değişik bir gün oldu. Akşam olup eve döndüklerinde babasına o gün yaşadıklarını anlattı. Babası da ona bir günde kendi iş yerine götürme sözü verdi. Bu arada öğretmeni aradı ve kendisinin iyi olduğu bildirildi. Yarın okula gidecek ve bugün yaşadıklarını, gözlemlerini arkadaşlarına ve öğretmenine anlatacaktı.
Uyumadan önce bugünü bir daha aklından geçirmek istedi ama o kadar yorulmuştu ki hemen uykuya daldı.

Melek’in yaşadıklarını takip etmek isterseniz Melek ve Tohumların Hikayesi okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın