Meraklı Uğur Böceği Masalı

👵 Merhaba çocuklar bugünkü masalımız uğur böceği olsun mu? Adı gibi hepimize uğur getirsin.🐞
Bir varmış bir yokmuş küçük bir uğur böceği varmış. Anne, babası ve kardeşleri ile yaşayan bu uğur böceği çok meraklıymış. Hep yeni şeyler keşfetmek onu mutlu ediyormuş. Bu merakı yüzünden bazen ailesini üzüyormuş.

O günde annesinden izin alıp kardeşleri ile dışarı çıkmış. Biraz oynadıktan sonra parkta oynayan çocukları görmüş. Çocuklar çok eğleniyor, kayaktan kayıyor, salıncakta sallanıyorlarmış. Onların yanına gitmek istemiş. Kardeşleri olmaz demiş, ama o dinlememiş. Parkta önce kayağa uçmuş ve kaymış. Biraz ayakları acımış. Sonra salıncağa binmiş. Orada da başı dönmüş, zaten tek başına sallanamamış. Tam o sırada bebek arabasında uyuyan bebeği görmüş. Bebek o kadar güzel uyuyormuş ki oda gitmiş bebeğin battaniyesini üstüne konmuş. Biraz sonra kendide uyumuş. Ilık ılık esen rüzgar ve cıvıl cıvıl çocuk sesleri ninni gibiymiş. O kadar derin uyumuş ki, bebek arabasında çocuğun evine kadar geldiğini fark etmemiş. Gözünü açtığında iki çift göz ona sevimli bir şekilde bakıyor, gülüyormuş. Önce o da mutlu olmuş ama sonra karnı açılmış. Etrafta yiyebileceği bir şey yokmuş. Üstelik havada kararmış. Neyse ki cam açıkmış. Dışarı uçmuş. Uçmuş uçmasına ama nerede olduğunu bilmediği için evin yolunu bulamamış. Daha önce karanlıkta hiç dışarıda kalmamış. Meğer hava kararınca soğuk oluyormuş diye geçirmiş içinden. Artık iyice korkmaya başlamış. Annesini dinlemediği için çok pişmanmış. Annesi hep “Fazla meraklı olmak iyi değil” diyormuş. Meğer ne kadarda haklıymış. Şimdi evde olmak, annesinin hazırladığı çok lezzetli yemeklerden yemek, babasının sohbetini dinlemek, kardeşleriyle didişmek, sonrada sıcacık yatağında uyumak varmış.

Bunları düşünürken iyice hüzünlenmiş ve başlamış ağlamaya. Tam o sırada bazı sesleri duymuş, kulak kabartmış aaa o da ne? Annesi, babası ve kardeşleri hep bir ağızdan ona sesleniyormuş. Meraklı, meraklı diye. Neyse ki hemen bulmuşlar meraklıyı. Önce sıcak bir banyo yapmış, sonra en sevdiği yemeklerden yemiş, daha sonrada ailesinin nasihatlarını can kulağıyla dinlemiş. Bir daha büyüklerinin sözünden çıkmayacağının sözünü de vermiş. Kardeşleri de artık ona meraklı diye seslenmeyeceklermiş. Sonunda sıcacık yatağına yatmış mışıl mışıl uyumuş. Burada da masal bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın