Yaramaz Mete’nin Hikayesi

👵 Merhaba çocuklar, bugün ne dinlemek isterseniz? Yaramaz bir arkadaşınız var mı? Benim var anlatmamı ister misiniz?
Mete çok yaramaz bir o kadarda hareketli bir çocuktu. Anne ve babasının sözünü hiç dinlemiyor, kural tanımıyordu. Bu durum ailesini çok üzüyordu. Annesinden izin almadan yapılan her davranışı ona zarar veriyordu ama o bunun farkında bile değildi. Bir gün soğuk su içiyor, hasta oluyor. Bir başka gün koşmaması gereken yerde koşup düşüyor, yaralanıyordu. Başka bir gün pisliklerle oynuyor, mikrop kapıyordu. En çokta dondurmaları gizli gizli yeğince, bütün gün sancıdan kıvranıyor, karnı ağrıyordu. Ama bütün bunlar ona ders olmuyor, kural tanımamazlığa devam ediyordu.

Bir gün Mete ve ailesi havuza gitmeye karar verdiler. Aslında bu Mete’ye yapılan bir sürprizdi. Diğer kuzenleri ile birlikte havuzda buluşup, güzel bir gün geçireceklerdi. Sabah erkenden hazırlandılar. Annesi Mete’nin çantasını ayrı hazırladı. İçine iki tane deniz şortu koydu ve “Meteciğim, havuzdan çıkınca ıslak şortla oturman doğru olmaz, onun için iki şort koydum” dedi.  Havlusunu, terliklerini, şapka ve kolluklarını da koyduktan sonra şöyle bir düşündü ve “Aaaaa az kalsın en önemli şeyi, güneş kremini unutuyordum” dedi. Gülüştüler. Sonrada havuza gitmek için yola koyuldular. Yolda annesi havuzda dikkatli olması gerektiğini, gruptan ayrılmamasını, havuza girmeden önce mutlaka güneş kremini sürmesi gerektiğini ve bunun gibi bazı uyarılarda bulundu. Bulundu bulunmasına ama Mete pek de oralı değildi. Son olarak annesinin “Söz mü?” dediğini duydu ve “Söz” dedi. Nihayet gelmişlerdi. Havuzun otoparkında kuzenleri ile buluştu. İşte o andan sonra Mete laf dinlemez, dur durak bilmez bir çocuk oldu. Annesinin hiç bir ikazını duymuyor, oralı olmuyordu. Annesi bütün gün peşinden koştu ama ne şortunu değiştire bildi, ne de kremini sürdü. Evet Mete çok eğlendi ama annesi çok yoruldu. Ve akşam olup eve döndüklerinde annesi Mete’nin bugünkü davranışlarından dolayı çok üzüldüğünü onu hiç dinlemediği için bir daha uzun bir süre havuza gitmeyi düşünmediğini söyledi. Nihayet günün yorgunluğu Mete’nin üzerine çöktü ve erkenden uyudu.

Sabaha karşı ağlayarak uyandığında annesi gözlerine inanamadı. Mete’nin bütün vücudu güneş yanığı olmuştu. Çünkü güneş kremsiz güneşte kalmak çok tehlikeliydi. Günlerce doktora gidip tedavi olmak zorunda kaldı. Tabi ki gene üzülen anne ve babası oldu. Mete o günden sonra büyük sözü dinlememenin nasıl sonuçlandığını nihayet anladı ama iş işten geçmiş oldu. Umalım ki Mete akıllanmış ve büyük sözü dinleyen bir çocuk olmuştur. Ne dersiniz? Burada da hikayemiz bitti.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın