Muko’nun Yemek Yeme Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir maymun varmış. Bu maymunun adı Muko muş. Muko yemek yemeği pek sevmeyen bir yavru maymunmuş. Annesi ne yaparsa yapsın bir türlü severek yemek yemezmiş. Anne maymun her gün farklı yemekler yapıyor, oğlunun yemek yemesi için mücadele ediyormuş. Fakat artık bu sorunu tek başına çözmeyeceğini anlamış ve Muko’yu alıp doktora götürmüş.

Bir sabah uyandıklarında Muko’ya çok güzel bir kahvaltı hazırlamış. Masa da bir tek kuş sütü eksikmiş. Ama Muko birkaç çatal alıp masadan kalkmış. Annesi “Muko üstünü giymelisin Doktor Baykuşa gidiyoruz” demiş. Muko bu durumdan pek mutlu olmamış çünkü doktora neden gittiklerini anlamamış. Biraz yürüdükten sonra Doktor Baykuşun evine varmışlar. Doktor Muko’yu iyice bir muayene etmiş ama küçük maymunun hiçbir hastalığı yokmuş. Bu duruma bir açıklık getiremeyen doktor anne maymuna bir tavsiyede bulunmuş ‘Israr etmemek.’ Anne maymun doktorun verdiği tavsiyeyi denemek için can atıyormuş ve doktora teşekkür edip evlerine dönmüşler. Akşam yemeği saatinde masayı hazırlamış ve sadece bir kere “Yemek hazır” demiş. Muko annesini duymuş ama yemek yemek istememiş. Ertesi sabah annesi kahvaltıyı hazırlamış fakat bu sefer sadece birkaç çeşit çıkarmış ve tekrar “Yemek hazır” demiş. Muko yine yemek yememiş. Akşam ise Muko çok acıkmış ve annesi çağırmadan masaya oturuş. Önüne konulan bütün yemekleri yemiş.

Doktorun anne maymuna verdiği tavsiye işine yaramış. Sırf dikkat çekmek için yemek yemeği reddeden Muko hatasını anlamış ve artık herkesten önce sofraya gelmeye başlamış. Anne ve baba maymunda her gün Muku ile birlikte sofraya oturmuşlar tatlı bir sohbet eşliğinde yemeklerini yemişler. O günden sonra anne maymun artık çok mutluymuş oğlunun iştahla yemek yediğini görmek onu çok mutlu etmiş ve Moku da kısa sürede büyümeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın