Tilki İle Akıllı Tavuk Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken bir dağ köyündeki çiftlikte çok güzel ve çok akıllı bir tavuk yaşarmış. Aynı zamanda kümesteki diğer tavuklardan iri olan bu tavuk, kıpkırmızı ve parlak tüyleriyle ilk bakışta fark edilir, bütün dikkatli gözleri üzerine çekermiş.

Elbette bu akıllı tavuğun güzelliğini sadece kümeste ve çiftlikte yaşayan hayvanlar fark etmez, zaman zaman kümesi yoklayan tilkiler de görürmüş. Yine günün birinde çiftliği uzaktan izleyen bir tilki, bu kıpkırmızı ve parlak tüylü irice tavuğu fark etmiş ve akşam yemeğinde onu sofrasında görmek istemiş.

Hemen eve dönmüş ve karısına, “Sen şöyle güzel bi su ısıt. Akşam yemekte kocaman bir tavuk yiyeceğiz” demiş. Sonra ormana geri dönmüş ve havanın iyice kararmasını beklemiş. Hava karardıktan, çiftlikte el etek çekildikten sonra doğruca kümese dalmış. Bu güzel tavuğu yakaladığı gibi çuvala koymuş. Sırtına attığı çuvalla, mutluluk içinde evinin yolunu tutmuş.

Olan biteni uzaktan izleyen kumru, arkadaşı olan ve kendisinden uçmak için ders almak isteyen tavuğun kaçırıldığını görünce ona yardımcı olmak istemiş. Tilkinin önünden uçarak, sanki kanadı kırılmış gibi bir izlenim vermiş.

“Ah kanadım ah! Kanadım çok acıyor, ahhh kanadım kırıldı. Ahhh! Düşeceğim şimdi” demiş. Açgözlü tilki kumrunun yere düşeceğini düşünerek onu da yakalayıp yemek istemiş. Sırtındaki çuvalı bir ağacın dibine bırakmış ve kumrunun peşine düşmüş. Kumru tilkiyi çuvaldan epeyce uzaklaştırmış.

Akıllı tavuk da kumrunun kendisine yardıma geldiğini anlamış ve hemen çuvaldan çıkmış. Çuvala büyük bir taş koymuş ve koşarak çiftliğe dönmüş.

Kumruyu yakalayamayan tilki çuvalın yanına geri dönmüş. Çuvalı sırtına almış. Kendi kendine, “Bu tavuk bu kadar ağır mıydı ya! Oooo… Karnımız çok güzel doyacak. Tavuğu yedikten sonra birkaç gün acıkmayız” söylenmiş.

Evine girdiği gibi sabırsızlıkla ocakta kaynayan suya çuvalı boşaltmış. Tencereye düşen taş kaynar suyu taşırarak tilkiyi yakmış. Canı çok acıyan tilki, dersini almış ve bir daha o çiftliğe hiç uğramamış. Bu masal da burada bitmiş.

Uyarlayan: Pedagog Ercüment Eşsiz

En güzel uyku masalları için sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Yorum yapın