Resim Yapmayı Seven Zıpızıp’ın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde resim yapmayı çok seven bir maymun varmış. Bu maymunun adı Zıpzıp mış. Zıpzıp her gün saatlerce resim çizer, çizdiği resimleri boyarmış. Büyüdüğü zaman da ünlü bir ressam olmak istediğini ormanda ki herkese söylüyormuş.

Günlerden bir gün Zıpzıp okula gitmiş ve arkadaşları ile derslerine girmiş oyunlar oynamış. Son dersleri ise resim dersiymiş. Zıpzıp dün geceden bütün boya kalemlerinin uçlarını açmış, tek tek dizmiş ve en sevdiği resim defterini çantasına koymuş. Bütün öğrenciler heyecanla resim malzemelerini çıkarmışlar ve çizmeye başlamışlar. Zıpzıp en çok sevdiği şey olan muzu çizmek istemiş. Başlamış çizmeye, çizimi bitince de içini bir güzel boyamış. Zıpzıp resmini bitirdiğinde dönüp arkadaşına göstermiş. Yanında oturan arkadaşı leylek “Pek beğenemedim, ben olsam daha güzel çizerdim” demiş. Zıpzıp arkadaşının sözlerine çok üzülmüş. O sırada zil çalmış ve Zıpzıp eşyalarını toplayıp okuldan çıkmış. Zıpızıp’ı dışarı da dedesi bekliyormuş. Torunun moralinin bozuk olduğunu görünce “Neyin var evlat? Neden bu kadar üzgünsün?” diye sormuş. Zıpzıp “Bugün resim dersimiz vardı, bende bir muz çizdim ama arkadaşım hiç beğenmedi” demiş. Dedesi gülümseyerek torununa “Benim canım torunum herkes her şeyi beğenmeye bilir. Bizde yaptığımız işleri birileri beğensin diye yapmıyoruz. Önemli olan yaptığımız işi severek yapmak ve değer vermek. Eğer sen resmini severek ve emek vererek yaptıysan kimsenin beğenmesine gerek yok” demiş.

Zıpzıp dedesine hak vermiş. “Doğru söylüyorsun dedeciğim, kimsenin beğenmesine gerek yok, ben muzumu severek çizdim ve sonucumdan da çok memnunum” demiş. Dedesi Zıpzıp’ın başını okşamış ve ikisi birden eve doğru yol almışlar. O günden sonra Zıpzıp resimlerine daha çok emek vermiş ve kimsenin fikrini önemsememiş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

“Resim Yapmayı Seven Zıpızıp’ın Masalı” üzerine bir yorum

  1. Eylül yusram da resim çizmeyi çok sever ve ressam olmak ister.bende ona bu güzel masalı okudum ve uyumasını bekliyorum seni çok seviyorum eylusum annen Zehra baban Yusuf ve kardeşin Mehmet Ali 20.02.2023 İtalya Roma 💗

    Cevapla

Yorum yapın