Serçe ve Karınca Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman Çınar ağacının dallarında ailesi ile birlikte yaşayan minik bir serçe varmış. Bu serçenin adı Minik miş. Minik, hayatı yeni öğrenen bir kuş olduğu için bir çok görevi yapmakta zorlanıyormuş.

Günlerden bir gün Minik diğer kuşlar gibi yiyecek aramaya başlamış. Aramış, taramış ama hep küçük yiyecekler bulmuş. Büyük kuşlar, ağır yükleri kaldırabilmiş, yuvalarına taşımışlar. Minik, kendisinin bir işe yaramadığını düşünmüş ve çok üzülmüş. Annesinden izin almış, ve çok uzaklaşmamak koşuluyla dışarı çıkmış. Bu sefer uçmak istememiş ve ağacın altında yürümeye başlamış. Yürürken karşısına bir karınca grubu çıkmış. Karıncalar harıl harıl çalışıyor, yuvalarına yiyecek götürüyormuş. Serçe de onları izlemeye başlamış. O sırada dikkatini küçük bir karınca çekmiş. Küçük olmasına rağmen kaldırdığı yükü başarıyla yuvasına götürmüş. Serçe onunda kendisi kadar küçük olduğu fark etmiş. Fakat küçük karınca ondan daha cesaretliymiş. Serçe dayanamamış “Merhaba karınca kardeş. Nasılsın?” Karınca “Teşekkür ederim, serçe kardeş” demiş. Serçe ve karınca sohbetlerine devam edersen Serçe”Sende en az benim kadar küçüksün ama benden daha güçlüsün” demiş. Karınca “Aslında senden daha güçlü değilim. Ama bana da verilen sorumluluklar var ve onların altından kalkmaya çalışıyorum” demiş.

Minik, arkadaşının söylediklerini düşünmeye başlamış. Karınca çok haklıymış. Başaramasa da pes etmemesi gerekirmiş. Minik, o günden sonra hiç pes etmemiş, daha çok çalışmış daha ağır kaldırmaya gayret etmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın