Sevginin İyileştirme Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir çiftlikte yaşayan iki köpek varmış. Bu köpeklerden birinin adı Turbo diğerinin adı ise Pars mış. Pars ve Turbo çok iyi anlaşan arkadaşlarmış. Beraber oyunlar oynarlar, beraber uyurlarmış.

Turbo ve Pars ne kadar iyi arkadaş olurlarsa olsunlar sahipleri olan adam onlara eşit derecede davranmazmış. Turbo’yu daha az sevgi gösterir Pars’a ise bütün sevgisini verirmiş. Pars’ın tüylerini her gün tarar, ona güzel sözler söyler, sevgisini her daim hissettirirmiş. Turbo’yu ise hiç taramaz arada bir kafasını okşarmış. Turbo içten içe bu duruma çok üzülüyormuş. O çiftliğe geldiğinde Pars da onun kadar küçükmüş fakat sahipleri aralarında ki sevgi dengesini hiç kuramamış. Yemeklerini ve sularını aynı miktarda verse de Turbo her zaman sevilmeyi bekliyormuş. Turbo zaman geçtikçe tüylerini dökmeye başlamış. Bu tüy dökmesi normal değilmiş, çünkü öbek öbek dökülüyormuş. Pars arkadaşının bu durumuna çok üzülüyormuş. Bir kaç hafta sonra Turbo hastalanmaya başlamış. Oyun oynamak için hali yokmuş ve sürekli uyumak istiyormuş. Pars ise arkadaşının başından hiç ayrılmıyormuş. Sahibi ise Turbo’nun hasta olduğunun farkına bile varmamış. Bir sabah Pars uyandığında Turbo’nun iyice halsiz olduğunu görmüş. Aynı yemeği yiyorlar, aynı yerde yaşıyorlar Pars oldukça sağlıklı ama Turba hastaymış. En sonun da Pars bunun sevgisizlikten olduğunu anlamış ve koşarak sahinin yanına gitmiş. Adamı paçalarından çeke çeke Turbo’nun yanına getirmiş. O kadar çok havlamış ki adam bir terslik olduğunu anlamış ve Turbo’yu alıp veterinere götürmüş. Veteriner köpeğin bir hastalığının olmadığını, her testin sorunsuz çıktığını söylemiş. Veteriner son olarak adama “Belki biraz sevgiye ihtiyacı vardır” demiş.

Çiftlik sahibi Turbo’yu alarak çiftliğe geri dönmüş. Veterinerin söyledikleri kulağında çınlıyormuş. “Sevgi, sevgi sevgi” O an gerçekten de Turbo’ya hiç sevgi vermediğini fark etmiş. Yaptığı hatadan hemen dönerek Turbo’yu kucağına almış ve onu sevmeye, taramaya başlamış. Turbo’nun ilk günden gözleri ışıldamaya başlamış. Çiftlik sahibi her gün iki köpeğine de sevgisini göstermiş ve Turbo kısa sürede sağlığına kavuşmuş, sevginin gücü bir kez daha kendisini göstermiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın