Zürafa Kardeşlerin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir türlü anlaşamayan iki zürafa kardeş varmış. Bu kardeşlerin adı Tumba ve Pumba imiş. Ormanın en uzunu olan kardeşler sürekli kavga ediyor annesi ve babasını çok üzüyorlarmış. Oyuncaklarını, kıyafetlerini, kalemleri, defterlerini hiç birini birbirleri ile paylaşmıyorlarmış.

Günlerden bir gün Tumba ve Pumba odalarında otururken, Tumba Pumba’nın tarağını kullanmış. Bunu gören Pumba çok sinirlenmiş ve kardeşine bağırmaya başlamış. Bu tartışma o kadar çok uzamış ki Tumba sinirlenip evden çıkmış. Hızla evden çıkınca koşmuş da koşmuş birden ayağı takılmış ve yuvarlanmaya başlamış. Açık bir kuyuya birden düşmüş. Kuyu o kadar derinmiş ki ormanın en uzun hayvanı olmasına rağmen ne kadar uğraşsa da bir türlü kuyudan çıkamamış. Bir köşe oturmuş ve düşünmeye başlamış. Eğer evden o kadar sinirle çıkmasaydı o kuyuya düşmeye bilirmiş ve de kardeşinin tarağını kullanmasa kavga edecek sebepleri olmayacakmış. Tumba düşünürken kava kararmaya ve soğumaya başlamış. Tumba hem çok üşümüş hemde çok acıkmış. Şimdi evde sıcacık odasında olmanın hayalini kurmuş. Pumba da işleri bitince etrafına bakmış ve kardeşinin hala eve dönmediğini fark etmiş. Normalde hava karardığında hemen eve dönmesi gerekiyormuş. Pumba kardeşi için endişelenmeye başlamış ve evden çıkıp Tumba’yı aramaya çıkmış. Yürürken “Tumba Tumba” diyede sesleniyormuş. Tumba kuyudan gelen kardeşinin sesini duymuş ve hemen sesin geldiği yöne doğru ilerlemiş. Tumba’yı kuyuda görünce “Bekle seni kurtaracağım” demiş ve bir sopa yardımıyla kardeşini kuyudan çıkarmış.

Tumba kuyudan çıkınca çok sevinmiş ve hemen kardeşine sarılmış. Pumba “Bugün seni üzdüğüm için özür dilerim beni affet” demiş. Tumba “Bende senden özür dilerim kardeşim bir daha seninle kavga etmeyeceğim” demiş. İki kardeş yaptıkları hatanın farkına varmış ve el ele tutuşup eve gitmişler. O gün olanları anne ve babalarına anlatmışlar, bir daha kavga etmeyeceklerine dair söz vermişler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın