Tarafını Seç Hikayesi

👵 Merhaba, siz hiç hayatımızda bir taraf seçmek zorunda kaldınız mı? Biri size “Tarafını seç” dedi mi?
Bir gün okul bahçesinde oyun oynarken iki arkadaş istemeden çarpışmış ve düşmüşler. Birinin dizi, birininde kolu kanamış. Arkadaşlarının yardımıyla kalkmış ve okulun ilk yardım odasına gitmişler.

Öğretmenleri yaralarına pansuman yapmış ve yara bandı yapıştırmış. Sonra da “Anlatın bakalım nasıl oldu bu çarpışma?” diye sormuş. İkisi de bir anlık dikkatsizlikle olduğunu biliyor, ama kabul etmiyormuş. Sanki ortada bir suç varmış gibi birbirlerini suçluyormuş. Öğretmenleri büyütülecek bir durum olmadığını, birbirlerinden özür dilemelerinin yeterli olduğunu söylemiş. Ancak iki çocukta özür dilemeyi kabul etmeyince, ertesi güne kadar düşünmeleri için zaman tanımış. Bütün gün okulda bir birbirlerinin suratına bakmamışlar. Okul çıkışı hiç konuşmamışlar. Akşam eve gidince olayı dahada büyütmüşler. Ertesi sabah okul bahçesinde arkadaşları onların barışmasını beklerken, onlar “Tarafınızı seçin” diye arkadaşlarını seçim yapmaya zorlamışlar.

Bunu duyan öğretmenleri sınıfa girince çocukları yanına çağırmış ve özür dilemek için verdiğim süre doldu demiş. Çocuklar özür dilemeyeceklerini söyleyince, öğretmen sınıfa dönmüş ve çocuklara “Tarafınızı seçin, siz bir hata yaptığınızda sizin özrünüzü kabul etmeyen, yada kendi bir hata yaptığında özür dilemeyen arkadaşlarınız mı yoksa…” Öğretmen daha sözünü bitirmeden çocuklar hatalarını anlamış ve birbirlerinden özür dilemiş. Çünkü özür dilemek erdemmiş. Burada da hikaye bitmiş.
Daha fazla hikaye okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın