Tavşan, Ördek ve Sincap Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde üç yakın arkadaş varmış. Bu üç arkadaş, tavşan, ördek ve sincapmış. Ormanın en güzel yerinde derenin kenarında yaşarlar ve birbirlerinden hiç ayrılmazlarmış. Orman da havalar eskisi gibi değilmiş ve yağmur çok sık yağıyormuş. Tavşan, ördek ve sincap artık yemek bulmakta zorlanıyormuş ve günlerinin çoğunu yemek arayarak geçiriyorlarmış.

Bir gün üç arkadaş sabah çıkıp yemek aramışlar ve akşam evde oturmak için toplanmışlar. Tavşan topladığı fındıklardan biraz getirmiş, ördek bulduğu güzel yapraklardan getirmiş ve sincabın evine doğru yürümüşler. Sincap arkadaşlarına hoş geldiniz demiş ve içeri almış. Üç arkadaş güzel bir sohbete başlamışlar. Gün içerisinde neler yaptıklarını, nerelerden yiyecek bulduklarını hangi hayvanlarla karşılaştıklarını konuşmuşlar. Sincap arkadaşlarına bugün hiç yiyecek bulmadığını anlatmış. Ördek ve tavşan bu duruma çok üzülmüşler ve tavşanın aklına bir fikir gelmiş. Tavşan hemen söze atılmış “Arkadaşlar, size bir önerim var. Nasıl olsa bizler çok iyi anlaşıyoruz. Ve biliyoruz ki kışın yemek bulmak oldukça zor. Neden bu soğuk ve yağmurlu günlerde aynı evde kalmıyoruz. Hem bu sayede bulduklarımızı bölüşür ve hepimizin karnı doyar” demiş. Ördek “Çok haklısın arkadaşım. Hem bu sayede kışı daha rahat atlatırız” demiş. Sincap da arkadaşlarına katılmış ve “Bu çok iyi bir fikir. Hem böylelikle hiç ayrılmamış oluruz” demiş.

Üç arkadaşın da içi birden rahatlamış. Tavşan fındıkları, ördek yaprakları ve sincapta demlediği çayı getirmiş. Güzel sohbetlerine devam etmişler ve o kış birlikte yaşayıp hiç aç kalmamışlar.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Çocuk Masalları Kısa kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın