Teyzeperisi Masalı

👵 Merhaba, size bugün bir Sevda masalı yazacağım. Sevda kim mi, nerden mi tanıyorum? Tanımıyorum ki! Görmedim, dokunmadım ama o bir Sevda, ben böyle hissettim.
Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, ülkenin birinde çok güzel bir genç kız yaşıyormuş. Adı da Sevda’ymış. Sevda’nın bilmediği bir şey varmış, aslında o bir peri olarak Dünyaya gelmiş. Ama hangi peri olacağına zaman ve onun koruyucu perileri karar verecekmiş. Çünkü onun bir sürü koruyucu perileri varmış, iyilik perisi, ağlama perisi, gülme perisi, mutluluk perisi, sabır perisi. Hepsi Sevda’nın koruyucu perileriymiş ve onun iyiliği için çabalıyorlar mış.

Sevda birçok sınavdan geçip doğru kararlar alarak, doğru işler yapması gerekiyormuş. Ancak o zaman unvanının ne olacağını, hangi peri olacağına, diğer periler karar verecekmiş. Böylece karakterine uygun bir peri olacakmış. Her akşam sevdanın perileri bir toplantı yapıyor toplantıda Sevda’yı zorlayacak bir sürü olaylar hazırlıyorlarmış. Bir gün ağlama perisi Sevda’yı üzüyor, bütün gün ağlamasına neden oluyormuş. Sevda “Buda geçecek” diyerek ayakta durmayı başarıyormuş. Başka bir gün sabır perisi ona sabır hediye ediyormuş. Günler böyle gelip geçerken sınav günü yaklaşmış. Son sınavı için periler ona iki melek hediye etmiş. Meleklerin biri Balkız diğeri de Lokum’muş. Balkız ve Lokum iki küçük, sevimli kardeşmiş. Lokum dört yaşında bıcır bıcır bir çocukmuş. Yemek yemeyi çok seviyor, bazen doymak bilmiyormuş. Hep pamuk adında bir köpeği olsun istiyormuş. Balkız ise tam altı yaşındaymış. Çok güzel dans ediyor, şarkı söylüyormuş. En çokta karlar ülkesine gidip, Elsa olmak istiyormuş. Sevda bütün sınavlarından olduğu gibi bu son sınavından da başarıyla geçmiş. Zaten onu çok uzaklardan, gökyüzünden izleyen ve ona güç  veren bir meleği daha varmış. Bazen rüya perileri devreye giriyor ve onları rüyalarda buluşturuyormuş.  Nihayet periler son toplantılarını yapmışlar ve Sevda’nın “Teyzeperisi” olmasına karar vermişler. O artık bir Teyzeperisi’ymiş.

O günden sonra her şey daha güzel olmuş. Teyzeperisi, Balkız ve Lokum mutlu bir aile olmuşlar. El ele vermişler ve başarıdan başarıya koşmuşlar. Burada da masal bitmiş. Masal bitmiş ama Teyzeperisi, Balkız ve Lokum sonsuza kadar mutlu mesut yaşamışlar. Onların masalı hiç bitmemiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın