Üç Ördeğin Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde nehrin kenarında yaşayan iki ördek varmış. İsimleri, Vakvak ve Şakşak mış. Vakvak ve Şakşak çok yakın iki arkadaşmış ve günün neredeyse tamamını birlikte geçirirlermiş. Beraber yemek yer, beraber yüzer, oyunlar oynarlarmış.

Günlerden bir gün Vakvak ve Şakşak’ın yaşadığı nehrin kenarına bir ördek daha gelmiş. Vakvak koşarak yeni gelen ördekle tanışmış. “Merhaba ben Vakvak. Nerelerden geldin?” demiş. Yeni ördek ilk gün arkadaş edindiği için çok mutlu olmuş “Merhaba ben Paytak. Çok uzak yollardan geldim ve seninle tanıştığım için çok mutluyum” demiş. Vakvak ve Paytak sohbet ederken, Şakşak onları uzaktan izlemeye başlamış. Vakvak’ı yeni gelen ördekten çok kıskanmış. Çünkü sadece kendisi ile arkadaşlık yapmasını istiyormuş, ama bu pek mümkün değilmiş. Vakvak bütün hayvanları çok seven herkesle arkadaş olmak isteyen bir ördekmiş. Vakvak yeni gelen ördekle sohbetini bitirince Şakşak’ın yanına geri dönmüş. Dönmüş dönmesine ama Şakşak, Vakvak ile hiç konuşmamış hatta ona sırtını dönmüş. Vakvak konuşmaya çalışsa da Şakşak hiç cevap vermemiş, en sonunda Vakvak sinirlenmiş ve oda gidip yeni gelen ördekle konuşmaya devam etmiş. Şakşak arkadaşını iyice kıskanmış bu yüzden onunla uzunca bir süre konuşmamış. Fakat bu durumda yalnız kalan kendisi olmuş. Vakvak ve Paytak günlerce sohbetler etmiş, birlikte yüzmüş, yemekler yemiş ve Şakşak onlara hep uzaktan bakmış.

Arkadaşını böyle yalnız ve üzgün gören Vakvak dayanamamış “Şakşak neden böyle yapıyorsun? Bence hep beraber eğlenebilir, vakit geçirebiliriz. Sen benim dostumsun ama senden başka ördeklerle de arkadaş olabilir onlarla vakit geçirebilirim. Aynı şekilde senin de arkadaşların olabilir. Yalnız kalman beni çok üzüyor” demiş. Şakşak, arkadaşının sözlerini duyunca hata yaptığını anlamış. Sadece bir ördek ile arkadaşlık yapmasına gerek olmadığını, dostunun bir ama arkadaşının çokça olabildiğini fark edince hemen Vakvak ve Paytak’ın yanına gitmiş. Paytak da Şakşak’ın gelmesiyle iki arkadaş edindiği için çok mutluymuş. O günden sonra Üç ördek birlikte vakit geçirmeye başlamışlar. Şakşak zamanla üç ördek arkadaş olmanın keyfini çıkarmış ve bir daha hiç bir arkadaşını kıskanmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın