Uyumayan Pandanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uyumayı sevmeyen bir panda varmış. Bu pandanın adı Lokum muş. Lokum oyun oynamayı, dans etmeyi, yemek yemeği çok seviyormuş ama gelin görün ki uyumayı hiç sevmiyormuş.

Günlerden bir gün Lokum bahçe de oyun oynamaya çıkmış. Koşmuş, zıplamış en sevdiği oyunları oynamış. O sırada arkadaşları gelmiş ve annesinden izin alarak hep beraber oynayama başlamışlar. Lokum arkadaşları ile çok eğlenmiş ama öğle vakti gelince Lokum’un arkadaşları “Bizim öğle uykusu saatimiz geldi Lokum, gitmemiz gerekiyor” demişler ve hepsi Lokum’u bırakıp gitmiş. Arkadaşları gidince Lokum tek başına kalmış. Yalnız oynamaktan da sıkılınca evine gitmiş. Lokum “Anne bebek gibi bütün arkadaşlarım evine gitti. Hepsi uyuyacakmış” deyip alay ederek gülmüş. Annesi “Bak Lokum siz tam büyüme çağındasınız ve öğle uykusu sizler için çok önemli. Seninde uyuman gerekir ama sana ısrar etmiyorum” demiş. Lokum annesini dinlemiş ama uymak istememiş. Odasına gitmiş oyunlar oynamış. Aslında o kadar çok uykusu gelmiş ki kafasını zor kaldırıyormuş. Ama inat ettiği için bir türlü uyumamış. Akşam olup babası geldiğinde yemek yemek için sofraya oturmuşlar ama Lokum çatalını ağzına götürmeden uyuya kalmış. Babası Lokum’u yatağına yatırmış, o gece Lokum aç yatmak zorunda kalmış. Bu durum bir kaç gün tekrar etmiş. Lokum artık yorulduğunun farkına varmış ama annesine öğle uykusuna yatmak istediğini söyleyememiş.

Bir kaç gün sonra Lokum’un doktor kontrolü varmış. Annesi ile birlikte gitmişler, doktor Lokum’un boyunu ölçmüş ve geçen ay ki boyuyla aynı olduğu ortaya çıkmış. Doktor “Lokumcuğum sanırım öğle uykunu bıraktığın için boyun uzamıyor. Bence bir an önce uyumalısın yoksa boyun daha fazla uzamayacak” demiş. Lokum doktorun söylediklerinden çok korkmuş. Çünkü o boyunun uzamasını istiyormuş. Eve gitmiş ve hemen yatağına yatmış. Bir saat uyuyup uyanınca yorgunluğunun geçtiğini görmüş. O günden sonra her gün öğlen uykusunu uyumuş ve boyu hızla uzamış. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın