Yavru At ve Kurt Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir çiftlikte yaşayan yavru at varmış. Bu atın adı Kahve imiş. Kahve çok hareketli yerinde durmayan bir taymış. Annesi ve babası gündüzleri çalıştığı için Kahve çiftlikte tek başına gezermiş.

Günlerden bir gün Kahve çiftlikte gezmiş dolaşmış, bir süre sonra çok sıkılmış. Kimseye görünmeden çiftlikten çıkmış. Gezmiş dolaşmış bir orman keşfetmiş ve merakla her yeri incelemeye başlamış. Bu sefer o kadar çok gitmiş ki en sonunda kaybolmuş. Kahve kaybolduğunu çok geç anlamış. Geri dönmek istese de bir türlü yolunu bulamamış. Oturmuş ağlamaya başlamış. Onun sesini uzaktan duyan kurt Kahve’ye doğru yola koyulmuş. Ağaçların arasından tayı izlemeye başlamış. Kahve “Anne anne” diye ağlarken kurt ona üzülmeye başlamış. Çünkü onunda bir yavrusu varmış ve annelik duyguları çok yoğunmuş. Atın ondan korkacağını bildiği için çekinerek ona seslenmiş “Merhaba küçük at, izin verirsen yanına gelebilir miyim?” diye sormuş. Kahve “Sen kimsin ki?” demiş. Kurt “Ben kurdum. Ama korkma lütfen bende bir anneyim ve senin anneni kaybettiğini anladım” demiş. Tay “Evet, annemi kaybettim, beni oraya götürür müsün?” diye sormuş. Kurt yavaşça atın yanına yaklaşmış. Kahve kurttan korkuyormuş ve titremeye başlamış. “Lütfen korkma, evet kurtlar ve atlar anlaşamaz. Ama bu her zaman böyle olacak değil. Ben bir anne kurdum ve sana yardım etmek istedim. Etrafta iyi hayvanlar da var kötü hayvanlar da. Sen her zaman kalbinin sesini dinle ve ona göre karar ver” demiş. Kahve kurdun söylediklerine hak vermiş. Kurt, tayı yanına alarak ormanın içerisinde ilerlemeye başlamış.

Bir süre sonra çiftliğin yakınına gelmişler. “Sen buradan sonrasını kendin devam et küçük at. Beni senin yanında görürlerse yanlış anlarlar” demiş. Kahve “Bana yaptığını bu iyiliği unutmayacağım. Çok teşekkür ederim. Siz bu dünyada ki en iyi annelerden birisiniz” demiş. Kurt ve tay orada vedalaşıp ayrılmışlar. Çiftliğe doğru yürüyen Kahve her zaman bu kadar şanslı olamayacağını düşünmüş ve bir daha çiftlikten tek başına hiç ayrılmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın