Yaramaz Pamuk’un Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde şehrin birinde, küçük bir evde insan ailesi ile birlikte yaşayan Pamuk adında bir kedi varmış. Pamuk, çok hareketli, yemek yemeği seven, camdan dışarıya bakmaya bayılan bir kedi imiş. Evini ve ailesini çok sevse de dışarı da ki hayatı çok merak ediyormuş. Ne zaman kapı açılsa dışarıya çıkmak için hamle yapıyor ama sahibi tarafından yakalanıyormuş.

Günlerden bir gün Pamuk ve ailesi evde oturup film izliyorlarmış. Pamuk sıkılıp camın kenarına geçmiş. Sokağı izlerken yağmur yağdığını fark etmiş, bir yandan yağmur bir yandan da rüzgâr çıkınca Pamuk biraz ürkmüş ve koltuğa geri dönmüş. O an da kapı çalmış ve dışarıdan sipariş verdikleri yemek gelmiş. Evin babası kalkıp kapıyı açmış, anne ise içeriden para getirmeye gitmiş. Kadın parayı bulamayınca eşini çağırmış ve salonda kimse kalmamış. Pamuk bunu fırsat bulmuş ve hızla evden çıkıp gitmiş. Yemek getiren adam da Pamuk’a engel olamamış. Hemen evin sahiplerine haber vermiş: “Beyefendi, hanımefendi kediniz kaçtı. Yakalamaya çalışsam da onu durduramadım” demiş. Kadınla adam korkuyla dışarı çıkmışlar her yerde “Pamuk Pamuk” diye bağırmaya başlamışlar. Fakat Pamuk’u hiçbir yerde bulamamışlar. Pamuk ise o sırada yollarda geziyor, üzerine gelen arabalardan kaçıyormuş. Yağmur yağdığı içinde sırılsıklam olmuş. Dışarı çıktığına o kadar pişmanmış ki bir an önce eve dönmek istiyormuş.

Yağmur yavaş yavaş azalmaya başlamış. Pamuk artık evin yolunu bulmak için geldiği yola geri dönmüş. Kısa süre içinde zor da olsa evini bulmuş. Hemen kapıya gelmiş, patisini kapıya vursa da açan olmamış. Pamuk kapının kenarına kıvrılıp, açılmasını beklemiş. Birkaç saat sonra evin sahipleri geldiğinde Pamuk’u kapıda görmüşler hemen onu kucakların alıp sarılmışlar. Pamuk yaptığı davranıştan dolayı çok pişmanmış. O günden sonra asla habersiz dışarı çıkmamış. Bu yaşadığı olay ona büyük bir der olmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın