Yavru Ayının Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde ormanın yeşilliklerinin arasında küçük bir evde kalan ayı ailesi varmış. Bu ailenin üyeleri anne ayı, baba ayı ve yavru ayıymış. Yavru ayı yemek yemeği çok severmiş. Her gün annesinden farklı yemekler yapmasını istermiş. Ama ormanda yemek yapacak malzeme bulmak zormuş ve herkes her gün yemek bulamaya biliyormuş. Anne ayı yavrusunu bu konuda sürekli uyarıyormuş. “Yavrum, kimsenin yanında yiyecek bir şey isteme, olur mu?” diye sürekli çocuğuna hatırlatıyormuş.

Günlerden bir gün ayı ailesinin evine misafir gelecekmiş. Bu misafirler zebra ailesiymiş. Anne ayı evde ki malzemelerden azda olsa yiyecek bir şeyler yapmış. Zebra ailesi de gelirken elleri boş gelmemiş ve onlarda biraz yiyecek getirmişler. İki aile oturup yemekleri yemeye başlamışlar. Herkes doyduğunda sofradan kalkmış ve anne ayı çayı demlemek için mutfağa gelmiş. Yavru ayı ile yavru zebra odalarında oyun oynuyormuş. Bir süre sonra yavru ayı annesinin uyarısını unutup dün akşamdan kalan tatlıdan istemiş. İstemiş istemesine ama bu tatlıdan çok az varmış. Anne ayı tatlıyı bir şekilde bölüştürmüş ve herkes tadına bakabilmiş. Ama yavru ayının annesinin uyarısını unuttuğunu ve başkasının yanına yiyecek bir şey istediği için anne ayı biraz kızgınmış. Çünkü tatlıyı herkese bölüştürmeye bilirmiş. Misafirler gittikten sonra anne ayı yavrusuna hiçbir şey demeden uyutmuş. Ertesi gün akşam saatinde yavru ayı yine tatlı istemiş. Anne ayı “Dün evde çok az kalan bir şeyi istediğin için, herkese vermek zorunda kaldım ve bugün yiyecek bir tatlın yok. Eğer ki o tatlıyı herkese bölüştüremeseydim, ayıp olmaz mıydı yavrum?” diye sormuş.

Yavru ayı o an annesinin daha önce ki sözlerini hatırlamış ve çok üzülmüş. İstediği şeyden misafirlere vermeselerdi ayıp olurdu, misafirler üzülebilirdi. Bu durum yavru ayının hayatında bir ders olmuş. Bir daha misafirlerin yanında annesinden hiçbir şey istememiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uyku masalı okumak isterseniz Uyku Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın